Acest website foloseste cookie-uri
Este necesar să acceptați cookie-urile noastre pentru a folosi corespunzător website-ul. Nu colectăm momentan nici o informație personală.
×

Artă populară

Subcategorii


ANSAMBLURI POPULARE DIN JUDEŢUL BIHOR

Evidenţa ansamblurilor este realizată pentru fiecare subzonă etnografică a județului Bihor, pe fiecare localitate aferentă acestora, în parte, în ordine alfabetică. Baza de date este actualizată conform informaţiilor deţinute la data de 1 februarie 2021.


SOLIŞTI INSTRUMENTIŞTI DE MUZICĂ POPULARĂ DIN JUDEŢUL BIHOR

Lista soliștilor instrumentiști este întocmită în funcție de fiecare subzonă etnografica în parte a județului Bihor și în funcție de localitațile subzonei aferente, în ordine alfabetică. Baza de date este actualizată conform informaţiilor deţinute la data de 1 februarie 2021.

SUBZONA VALEA BARCĂULUI

Marghita
1. Eduard Șipoș

Popești
1. Ioan Antonio Sekaci

Șimleul Silvaniei
1. Liviu Buțiu

Zalău
1. Nicu Moldovan





SUBZONA CRIȘULUI ALB

-

SUBZONA CRIȘULUI NEGRU

Albești
1. Doru din Albești

Beiuș
1. Emil Popoviciu
2. Florin Pele
3. Ionuț Crișan

Criștior
1. Radu Nemeș

Curătură
1. Ioan Isai

Livada de Beiuș
1. Tinu din Râturi

Meziad
1. Raul Leuca

SUBZONA CRIȘULUI REPEDE

Aleșd
1. Marian Lascău

Aștileu
1. Aurel Moț

Brusturi
1. Stângaciu

Butani
1. Mitică Negrean

Cihei
1. Marius Mihuț

Hotar
1. Andrei Chirilă

Husasău de Criș
1. Călin Zbiciu
2. Marius Zbiciu

Livada de Bihor
1. Claudiu Tode

Oradea
1. Adrian Miclăuș
2. Adrian Miescu
3. Bogdan Heredea
4. Bogdan Toie
5. Cătălin Ardelean
6. Darius Duluș
7. Dastian Negrean
8. Denis Șerb
9. Dennis Lezeu
10. Florin Bonțu
11. Florin Mihuț
12. Florin Vaida
13. George Sabău
14. Ioan Rus
15. Ionuț Monenciu
16. Marius Popa
17. Radu Tîrb
18. Remus Dărăban
19. Sebastian Popa
20. Sergiu Dragoș
21. Sergiu Pelle
22. Sorin Costache
23. Șerban Misaroș

Ortiteag
1. Sorin Costea

Sânmartin
1. Roberto Drimbău

Sîntandrei
1. Florin Sfârlea

Șerani
1. Petrică Popa

Șușturogi
1. Zbiciu

Vadu-Crișului
1. Dragoș Bodea

Valea Neagră
1. Gabriel Bodea



SOLIŞTI VOCALI DE MUZICĂ POPULARĂ DIN JUDEŢUL BIHOR

Lista soliștilor vocali este întocmită în funcție de fiecare subzonă etnografică în parte a județului Bihor și în funcție de localitațile subzonei aferente, în ordine alfabetică. Baza de date este actualizată conform informaţiilor deţinute la data de 1 februarie 2021.

SUBZONA VALEA BARCĂULUI

Almașu Mic
1. Amalia Ursan

Cuzap
1. Florica Ruja

Derna
1. Cornelia Covaciu

Ghenetea
1. Ionuț Naghi

Marghita
1. Andreea Pușcaș

Porți (Sălaj)
1. Luminița Tomuța

Sârbi
1. Ciprian Mocan

Tria
1. Gabriela Sabău

Voivozi
1. Antonela Ferche-Buțiu

SUBZONA CRIȘULUI ALB

Avram Iancu
1. Florica Zaha

Bicaci
1. Simona Bejan-Șușman

Gepiu
1. Andrada Crăciun

Salonta
1. Adrian Bojan
2. Andrada Tulvan
3. Sandu Condoroș

Șicula
1. Ciprian Gabor
2. Florica Bradu

Tulca
1. Larisa Deac
2. Mădălin Dodu
3. Viorica Marc Bulzan

SUBZONA CRIȘULUI NEGRU

Beiuș
1. Anca Banda
2. Anca Pirtea
3. Daniela Rada
4. Florina Morar
5. Larisa Tripon

Căbești
1. Vlad David

Corbești
1. Andrei Corb

Criștior
1. Romina Nemeș

Dobrești
1. Adriana Știube

Gurbești
1. Surorile Tomele

Hidișel (Dobrești)
1. Ionel Ban

Hidișelu de Sus
1. Oana Berdie

Josani-Căbești
1. Elena Șerb

Livada de Beiuș
1. Vlad Ștef

Luncasprie
1. Denisa Berinde

Meziad
1. Simona Cap

Mihai Bravu
1. Ioana Crișan

Nimăiești
1. Roxana Gudiu
2. Voichița Mihoc

Remetea
1. Paula Lezeu

Rogoz
1. Alexandru Carțiș

Roșia
1. Alexandru Haiduc
2. Bianca Popa
3. Mariana Militaru Blaj

Săucani
1. Emanuela Sferle

Sitani
1. Maria Sidea

Spinuș de Pomezeu
1. Roxana Tîrb

Tărcăița
1. Mădălina Martin

Urviș de Beiuș
1. Nicoleta Cuciula

Vașcău
1. Emilia Borza – Șugar
2. Roxana Mihalca

Vălani de Beiuș
1. Flavia Sferle

Vărășeni
1. Elena Mihuța
2. Felicia Costin
3. Simona Costin

SUBZONA CRIȘULUI REPEDE

Alparea
1. Florica Opriş

Aștileu
1. Camelia Ilea

Aușeu
1. Andreea Suciu

Bălnaca
1. Alexandra-Maria Secan

Birtin
1. Otilia Haragoș-Seghedi

Borod
1. Mircea Tuș

Borșa Bihorului
1. Cornel Borza

Botean
1. Bianca Rișco

Brusturi
1. Kovacs Cătălin

Butani
1. Lavinia Mateiu

Cacuciu Nou
1. Daniela Lele

Călățea
1. Violeta Gherman

Cihei
1. Andrada Oros

Cuieșd
1. Iulia Lucaciu

Damis
1. Adina Ciucur
2. Leontin Ciucur

Gălășeni
1. Corina Lele-Ionescu

Husasău de Criș
1. Anca Pavel
2. Aurica Vaida

Lugașul de Jos
1. Mădălina Ilea

Luncșoara
1. Claudia Cacuci

Nojorid
1. Lavinia Chifor Pop

Oradea
1. Anamaria Gal
2. Andrada Abrudan
3. Andreea Chișe
4. Blaga Octavian
5. Claudia Gui
6. Dana Ionela Jurjuț
7. Lia Bereș
8. Lucian Huș
9. Monica Blaga
10. Ovidiu Piscoi
11. Romina Suciu
12. Roxana Ilisie
13. Sânziana Toader-Ardelean
14. Teodora Șandru
15. Andrei Dem
16. Denisa Coca
17. Maria Haiduc

Păușa
1. Alexandra Durgheu

Peștiș
1. Florina Buciu

Picleu
1. Mihai Jula

Ponoară
1. Rodica Giurgiuman
2. Viorica Bradea

Săcădat
1. Alina Tărău

Sântandrei
1. Alexandra Paina

Subpiatră
1. Ioana Urs
2. Nicoleta Ștef

Tilecuș
1. Roxana Buzle

Vadu-Crișului
1. Florina Pușcău

Valea Neagră
1. Tania Bodea

Vârciorog
1. Adi Balint

×

TOP